חג של חירות מכבלי השנאה

בתכנית הרדיו 103FM בכל יום ראשון ב -20:00 מסביר הרב מיכאל לייטמן על משמעות חג החרות.

לפני זמן לא רב חגגנו את פורים, והנה הגיע חג הפסח. כל החגים של עם ישראל מסמלים קשר, חיבור, שצריך להיות בינינו, רק שהם מצביעים על דרגות שונות שלו ועוצמה שונה.

הקשר החזק ביותר בכל ההיסטוריה של ישראל מושג בפורים מסביר הרב לייטמן. ולראשונה אנחנו מגיעים לחיבור בינינו בפסח, חג של חירות מעבדות מצרים.

חירות נקראת השתחררות מהאגו שלנו, משנאת חינם כלפי אחרים, מדחייה, מאותם יחסים מכוערים שמתגלים בינינו, כשאנחנו חותכים זה את זה בכביש או בכל מקום אחר, שבהם מתנגשים האינטרסים שלנו.

כשאנחנו מצליחים לרסן את הטבע הרע שלנו ומשיגים אחדות, אנחנו מגלים שאנחנו יכולים לתקן את איכות החיים שלנו: להוריד את מחירי הדירות ומוצרי המזון, להסדיר את היחסים במשפחה, להפוך את הערים שלנו לנקיות, להפסיק את האלימות בבתי הספר. זה נקרא יציאת מצרים, יציאה מהגלות. טבענו בתוך האגו שלנו ולא רצינו לשמוע יותר דבר, ופתאום אנחנו מבינים שאפשר לבנות יחסים טובים בינינו – להתקרב. לא רק שזה אפשרי, אלא פשוט הכרחי, מפני שאי אפשר יותר להמשיך בצורה כזאת.

לפני הבחירות האחרונות כל המפלגות הבטיחו לנו חיים טובים יותר בכל התחומים. אבל למעשה, בהתאם לחכמת הקבלה, אף אחד לא יצליח בזה אלא אם כן נעלה מעל לכל ההבדלים ונתחבר בינינו, כך ש"על כל פשעים תכסה אהבה". כשנתחיל להתאחד, מבלי לשים לב לתועלת אישית, הצורה החדשה הזאת של האחדות תתחיל להשפיע על חיינו.

חג הפסח והסיפור על יציאת מצרים הם מטאפורה שמרמזת על יציאה מהיחסים האגואיסטיים בין בני האדם ויצירת יחסים יותר נעלים. זוהי חירות מ"פרעה" הפנימי שלנו, מהאגו ששולט עלינו. כשאנחנו יוצאים משליטתו ויכולים לאהוב את הזולת, זה נקרא חירות, גאולה. ולאחר יציאה ממצרים ונדודים במדבר, עם ישראל מגיע להר סיני ומקבל את התורה. הם נשאלים אם מוכנים להיות כאיש אחד בלב אחד, לחיות בערבות הדדית, באחדות, ב"ואהבת לרעך כמוך". זו נקראת ההצלה, כי בתוך החיבור והאיחוד שלנו אנחנו מגלים כוח מיוחד שמסתתר בטבע.

זהו נס אמיתי, ולכן יציאת מצרים נקראת נס. כבר בתחילת האיחוד בינינו אנחנו פתאום מגלים שבתוך האחדות שלנו נמצא כוח מיוחד שלא הרגשנו קודם לכן. כוח האיחוד הזה קיים בטבע, אבל אנחנו אפילו לא תיארנו לעצמנו שהוא קיים. וודאי, שבעצמנו איננו מסוגלים לגלות אותו בתוכנו, אלא רק להשתדל לעשות זאת. אבל על ידי המאמצים שלנו, אנחנו מעוררים וקוראים לכוח הזה להתגלות בינינו ולחבר אותנו, ואז יגיע הסוף לכל הצרות והבעיות שלנו. כל הצרות שלנו נובעות רק מזה שאנחנו נמצאים בעימות זה עם זה.

חג שמח!

 מיכאל לייטמן