הורות וקהילה

בעולמנו המודרני כיום, התשלום הכי גדול עבור עצמאותנו הוא בדידותנו. אם כך, איך אני אוכל, מחדש לשמור על עצמאותי, ומקביל להוסיף באופן הדרגתי לחיי אלה אלמנטים שיחברו אותי עם אחרים?

על פי חכמת הקבלה, ודברי הרב לייטמן, האדם אינו צריך לוותר על דבר על מנת להכלל בחיי – קהילה. מצד אחד, חיים אלה מפותחים יותר, מתוקנים יותר וחמים יותר, ומצד שני, האדם נכלל בהם במידת רצונו, בנפח שהוא לתועלתו. בזה הוא אינו מוותר על שום דבר.

באופן כללי, אנו חושבים, כי אנו צריכים להיות ביותור על עצמאותנו, על החירות שלנו, ועל ההחלטותנו. בואו וננסה לשחק בחיי – קהילה מרחוק, על ידי הסכם בינינו, בחיבור כזה,  שאנו נגיע לידי שוויון במידה מסוימת בצורות שונות של קשר. אנו נפתח חוגים עבור הילדים, נעזור באופן הדדי זה לזה, נפרסם אופני לימוד חדשים, שבמעגלים. בואו ונתחיל בצורה מכאנית, בכיתות בבתי הספר, בארגונים, במקומות העבודה, במקומות השונים בהם האנשים נפגשים, ולארגן מפגשים הדומים לקהילה, בינתיים דבר זה הוא רק מהבחינה החיצונית. דבר זה יכול להיות כשולחן עגול, כפיקניק, כחג. בואו ונתחיל לדבר על חשיבות כזו גישה לחיינו. בכך אנו נתחיל להידמות אל הטבע הגלובלי זה שדוחס את האנושות, מערבב אותה בכזו צורה, שאנשים כל – הזמן עוברים ממקום אחד לשני, ממדינה אחת לאחרת. כעת כבר לא ניתן להגיד היכן מצוי מקומו של עָם אחד או אחר, כי כיום הגבולות מיטשטשים ואף מתבטלים.

בואו ונתחיל לדבר על כך, יחד נברר עד כמה מסוגל להועיל לנו קשר הדדי בשוויון כתוספת לחיינו. ולמעשה, אנחנו מעוררים בבן האדם אופן חשיבה נוסף שאינו מחויב לכלום, אלא רק להשתתפות החיצונית. אם אנו נתחיל בעבודה בכיוון זה, האדם כמעט שמיד ירגיש את הרווח הנוסף, עד כדי שיימשך אליו, וצורת חייו הקודמת תאבד את הערך שלה. אתה מעונין לשמור על חייך הקודמים ולהוסיף להם? בבקשה! אין בכך כפייה! אך בהדרגה, הודות להשפעה חברתית זאת, הרכָּה, בלי הלחץ וההתחייבויות, יקרו בך שינויים. גם ילדיך וגם בן או בת זוגך וגם אמצעי – הקשר, כולם יחלו לחוש חיוביות במצב זה בו אנו רק משחקים בינתיים, כיוון שכולנו הרי אגואיסטיים ואף איננו מנסים להסתיר זאת.

אנו רק מעוניינים לבדוק תקפות קשרים טובים אלו ולא את השפעתה של הקהילה על חיי – הרווחה, אורח – החיים בביתנו או דבר נוסף . בואו וננסה להרגיש ביחסים שבינינו השתייכות לעירנו, לאזורנו, לשכונתנו, ולא חשוב איזו רמת – מדידה אנו בוחרים. בכך אנו בונים סביבה רכָּה יותר ובטוחה, ומפחיתים את המתח שבאווירה. לבסוף אנו רואים, שרווחה כללית של אוכלוסייתנו גדֵלה, וזה כדאי לנו. ובנוסף לזה, ההרגשה הפנימית  באנשים הופכת לנעימה יותר, חופשית ומתוקה. דווקא את בנעימות זו האדם מעוניין, דווקא היא זו שנעדרת כיום בכל אחד, אפילו לעצמאי ולעשיר ביותר. מתוך תוכניתו של הרב מיכאל  לייטמן המבוססת על חכמת הקבלה.

קבלה לעם

  
נשלח ב הורות עם התגית: , , , , , ,